Radionica: kolena, kukovi, donja leđa

fb_kolena_kukovi_donja_ledja

Razvojem moderne posturalne joge, tokom xx veka, komunikacija putem asistencija otvorila je prostor za drugačiju vrstu dijaloga. Danas se, u svetlu pokretanja velikih pitanja odnosa moći između učenika i učitelja, praktičara i instruktora, otvorio prostor kritike uloge učitelja i instruktora kao i vrste usluga i prirode asistencija koje pruža.

Prenošenje informacija dodirom kroz asistencije može učvrstiti položaj uzemljivanjem i stabilizacijom, može ga korigovati, rafinirati i produbiti na podržavajući način.

Asistencija takođe može biti destabilizujuća i deranžirajuća, mehanička, štetna i opasna. Asistencije itekako mogu biti agresivne, manipulativne, neprimerene, neetične i dosegnuti razmere fizičkog ugrožavanja i seksualnog uznemiravanja.

Radionica će se baviti pitanjima kada i kako prići vežbaču; smislom i namerom asistencije; kako ostvariti fizički kontakt koji neće ugroziti ničiju individualnost i autonomiju; karakteristikama korisnih asistencija i razlozima praktikovanja istih; kako ostvariti odnos poverenja i od prostirke kreirati bezbedno mesto za vežbanje i učenje joge.

Na ovoj tematskoj radionici upoznaćemo se sa osnovnim principima koji stoje iza bezbednog pružanja asistencija. Usvojićemo bezbedan pristup za područje donjih leđa, karlice i kukova, zadnje lože i kolena. Odbacićemo nebezbedne asistencije, potencijalno povređujuće i rizične za kolena, kukove i donja leđa. Zglob kolena je zglob koji najčešće prvi strada. Donja leđa odnosno lumbalni deo kičmenog stuba sa svojom prirodnom ekstenzijom trpi veliku destabilizaciju usled neadekvatnog posturalnog poravnavanja. I kolena i donja leđa uslovljena su postavljanjem karlice i kukova u optimalan položaj od asane do asane za različite telesne tipove i anatomiju pojedinca.

Asistenti će se upoznati sa telesnim polugama, najčešćim stavovima nužnim za prevenciju povreda i održavanje balansa, načinima čuvanja sopstvenih kolena i donjih leđa.

Prilikom asistiranja u fokusu će biti:

• Posmatranje
• Uzemljivanje
• Osnovno poravnavanje
• Modifikovanje i prilagođavanje položaja
• Tehnike uspostavljanja i održavanja fizičkog kontakta asistenta i vežbača
• Zauzimanje i održavanje bezbednog položaja asistenta

Radionica je otvorena za sve zainteresovane:

• Instruktore i instruktorke joge
• Vežbače koji žele da prošire svoju praksu

Radionica će biti interaktivna, praktična i eksperimentalna. Rad u parovima i manjim grupama će otvoriti prostor za pitanja, diskusiju i dodatna pojašnjavanja tehnika asistiranja.

Broj mesta je ograničen.
Prijave slati na: info@ashtangayoga.rs

Kotizacija: 3000 dinara
Vreme: 26. oktobar, 14 – 17 časova
Mesto održavanja radionice: VEDANTA YOGA CENTAR, Sremska 9, Beograd

Radionicu vodi:
Mirela Đurić – praktičarka ashtanga vinyasa yoge sa višegodišnjim iskustvom u radu sa ljudima 1 na 1. Svakodnevno asistira na časovima. Sertifikovana je instruktorka Vidya yoga škole, sa sertifikatom Davida Swensona za asistencije primarne serije ashtanga vinyasa yoge.