Radionica asistencija: položaji snage i restorativni položaji

ASIST2

Razvojem moderne posturalne joge, tokom xx veka, komunikacija putem asistencija otvorila je prostor za drugačiju vrstu dijaloga. Danas se, u svetlu pokretanja velikih pitanja odnosa moći između učenika i učitelja, praktičara i instruktora, otvorio prostor kritike uloge učitelja i instruktora kao i vrste usluga i prirode asistencija koje pruža.

Prenošenje informacija dodirom kroz asistencije može učvrstiti položaj uzemljivanjem i stabilizacijom, može ga korigovati, rafinirati i produbiti na podržavajući način.

Asistencija takođe može biti destabilizujuća i deranžirajuća, mehanička, štetna i opasna. Asistencije itekako mogu biti agresivne, manipulativne, neprimerene, neetične i dosegnuti razmere fizičkog ugrožavanja i seksualnog uznemiravanja.

Radionica će se baviti pitanjima kada i kako prići vežbaču; smislom i namerom asistencije; kako ostvariti fizički kontakt koji neće ugroziti ničiju individualnost i autonomiju; karakteristikama korisnih asistencija i razlozima praktikovanja istih; kako ostvariti odnos poverenja i od prostirke kreirati bezbedno mesto za vežbanje i učenje joge.

Ova tematska radionica posvećena je položajima snage i restorativnim položajima, varijetetima od navasane do apanasane, od bakasane do balasane, od adho mukha vrksasane do supta virasane, od mayurasane do supta parivartanasane… Položaji snage zahtevaju precizno tagretiranje mišićnih grupa prilikom izvođenja. Efikasno izolovanje određenih mišićnih grupa reflektuje se na stabilnost i bezbednost zglobova. Cilj je negovanje kinematičkog lanca koji čine zglob šake, lakta i ramena i očuvanje stabilnosti lumbalnog i cervikalnog dela kičmenog stuba. Srazmernost snage i fleksibilnosti čuva zdravlje zglobova. Delotvornost restorativnih položaja zavisi od mogućnosti deaktivacije mišićnih grupa slaganjem delova tela jednih u odnosu na druge na način koji ne iziskuje neuro-mišićnu tenziju.

Asistenti će se upoznati sa telesnim polugama, najčešćim stavovima nužnim za prevenciju povreda i održavanje balansa, načinima čuvanja sopstvenih kolena, zglobova šaka, donjih leđa…

Prilikom asistiranja u fokusu će biti:

• Posmatranje
• Uzemljivanje
• Osnovno poravnavanje
• Modifikovanje i prilagođavanje položaja
• Tehnike uspostavljanja i održavanja fizičkog kontakta asistenta i vežbača
• Zauzimanje i održavanje bezbednog položaja asistenta

Radionica je otvorena za sve zainteresovane:

• Instruktore i instruktorke joge
• Vežbače koji žele da prošire svoju praksu

Radionica će biti interaktivna, praktična i eksperimentalna. Rad u parovima i manjim grupama će otvoriti prostor za pitanja, diskusiju i dodatna pojašnjavanja tehnika asistiranja.

Broj mesta je ograničen.
Prijave slati na: info@ashtangayoga.rs
Kotizacija: 3000 dinara
Vreme: 29. maj, 11 – 14 časova
Mesto održavanja radionice: VEDANTA YOGA CENTAR, Sremska 9, Beograd

Radionicu vodi:
Mirela Đurić – praktičarka ashtanga vinyasa yoge sa višegodišnjim iskustvom u radu sa ljudima 1 na 1. Svakodnevno asistira na časovima. Sertifikovana je instruktorka Vidya yoga škole, sa sertifikatom Davida Swensona za asistencije primarne serije ashtanga vinyasa yoge.